مجازات خرید و فروش ماسک تقلبی

خرید و فروش هر جنس تقلبی، کار زشت و ناپسندی است. زشتی کار زمانی بیشتر میشود که این محصول با سلامتی انسان ها سر و کار داشته باشد.این روزها که استفاده از ماسک بسیار ضروری است عده ای سودجو بدنبال کسب درآمد از هر طریقی هستند.در این مقاله میخواهیم اشاره کنیم که میتوان این موضوع را از منظر قانونی پیگیری کرد و مشورت با یک مشاور حقوقی را به شما اکیدا توصیه میکنیم.

ماسک تقلبی

خرید و فروش ماسک تقلبی

خرید و فروش ماسک تقلبی به جهت شیوع ویروس کرونا فی مابین سود جویان و فرصت طلبان همیشه در صحنه از زمان شروع این ویروس به شدت شایع شده است.

اگرچه خرید و فروش ماسک تقلبی اگر چه در همه زمان ها عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است اما در شرایطی که هم اکنون کل دنیا درگیر آن هستند این موضوع با ریزبینی بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد و مسلم است که به جهت حساسیت موضوع لازم است که مجازات اشدتری برای آن در نظر گرفته شود. چراکه در حال حاضر خرید و فروش ماسک تقلبی ارتباط مستقیم با جان افراد دارد و لازم است که قانون گذار با این امر برخورد جدی داشته باشد.

مجازات فروش ماسک تقلبی

اگرچه شاید مجازاتی با همین نام در قانون لحاظ نشده باشد اما با تعمیم این موضوع به سایر جرایم مشابه، میتوان مجرم را مورد مجازات قرار داد. مجازات فروش ماسک تقلبی را بایستی با توجه به قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی مصوب1367لحاظ نمود. البته مجازات فروش ماسک تقلبی با توجه به خرد و کلان بودن تعداد خرید و فروش ماسک تقلبی اشد و اخف دارد و چنانجه فروش ماسک تقلبی در حد کلان باشد، مرتکب به اشد مجازات فروش ماسک تقلبی در قانون تعزیرات محکوم می گردد.

تشخیص اصل بودن ماسک های جراحی

ماسک های جراحی به صورت سه لایه هستند. این ماده سه تایی از یک ماده ذوب شده بین پارچه غیربافته ساخته شده است. ماده مذاب مانند صافی عمل می کند از ورود و خروج میکروب ها جلوگیری می کند.

ماسک های جراحی دارای پوستی یا چین خوردگی هستند. این چین خوردگی سبب می شود تا با ماسک از بینی تا چانه را بپوشاند. در بیشتر ماسک ها دو نخ یا کش به ماسک وصل شده که می توان آن را در پشت گوش قرار داد و ماسک را روی صورت ثابت کرد.

در برخی از آنها چهار تسمه نبافته وجود دارد.  که پشت سر گره می خورد و در برخی دیگر یک نوار الاستیک در پشت سر محکم می شود.

خرید و فروش ماسک تقلبی

برای تشخیص ماسک اصل از تقلبی دو راه وجود دارد:

اطراف ماسک را بشکافید و سه لایه آن را جدا کنید . لایه وسطی ماسک را با فندک آتش بزنید . در ماسک اصل نباید این لایه آتش گرفته و کاملا بسوزد.

در روش دیگری برای تشخیص ماسک اصل از تقلبی شمع روشنی را مقابل دهان خود در حالی که ماسک زده اید ، بگیرید و به آن فوت کنید . فوت شما نباید سبب خاموش شدن شمع شود.

مجازات فروش مواد ضدعفونی کننده تقلبی

مجازات فروش مواد ضدعفونی کننده تقلبی را نیز بایستی.در قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمان 1367جست و جو کرد. که البته این امر نیز به جهت اینکه در حال حاضر با مرگ و زندگی افراد جامعه ارتباط مستقیم دارد. با توجه به نحوه ارتکاب جرم مجازات مواد ضد عفونی کننده تقلبی مشخص می شود. البته در انجام این امور ممکن است. تیم و گروهی همکاری داشته باشند.که در این بین برای رسیدن به هدف خود از سایر روش های جرم گونه نیز استفاده نمایند. همچون رشوه دادن به مرکز یا سازمانی و یا جعل مجوز و…

نکته مهم: آنچه حائز اهمیت است این است که شرایط در حال حاضر بسیار حساس است. از این رو قانون به راحتی از افرادی که در وضعیت در حال حاضر جامعه به خرید و فروش ماسک تقلبی و مواد ضد عفونی تقلبی مبادرت ی نمایند اشد مجازات در ظر گرفته است.